Haber

Torbalı’nın Kıbrıs Gazileri, KKTC’de

Torbalı Belediye Lideri Mithat Tekin, gazilerin 48 yıllık düşlerini gerçeğe dönüştürdü. Torbalı’nın Kıbrıs gazileri, 15 Kasım 1983’te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümünde Kıbrıs’a gitti

Gazilere verdiği takviyeler ve onlara verdiği kıymetle de bilinen Torbalı Belediye Lideri Mithat Tekin, gazilerin 48 yıllık hayallerini gerçeğe dönüştürdü. Geçtiğimiz aylarda gazilerden gelen, ‘Başkanım bizim uğruna savaştığımız, ölmekten çekinmediğimiz topraklara götür’ talep üzerine Torbalı gazileri bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne iniş yaptı. 15 Kasım 1983’te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümünde, Torbalı Belediye Lideri Mithat Tekin’le birlikte bu sabah Girne’ye giden gaziler his dolu anlar yaşadı. 4 gün boyunca savaştıkları toprakları, şehitliği ve müzeleri gezecek olan gaziler, yarın da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve meclisi ziyaret edecek. Öte yandan kafilede, Kıbrıs’ta şehit olan Hüseyin Kurtuldu isimli Torbalılı askerin yakınları da yer aldı.

RESMİ MERASİME KATILDILAR

Torbalılı Gaziler 48 yıl sonra Kıbrıs’a gitti. Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan 37 Torbalı gazi ve şehit yakını, 48 yıl sonra Torbalı Belediyesi’nin tertibiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret ediyor. Bugün gerçekleşen resmi merasime de katılan Gaziler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve meclisi ziyaret edecek. Gazilerimiz daha sonra sırt sırta uğraş ettikleri harekatta şehit düşen cephe arkadaşlarının bulunduğu şehitliği ziyaret edecek.

BAŞKAN TEKİN: ONLARLA DAİMA GURUR DUYDUK, DUYMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Gezi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 39.yılı nedeniyle açıklama yapan Torbalı Belediye Lideri Mithat Tekin, “Kıbrıs’ta silinmek istenen Türk ismini yeniden yazdıran, 39 yıl önce kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet Cumhuriyeti’nin temelinin atılmasını sağlayan, vatan ve yavru vatan için korkusuzca, düşmana aman vermeden gayret eden Torbalılı Kıbrıs Gazilerimizi yıllar sonra belediyemizin düzenlediği tertiple tekrardan Kıbrıs Halkı ile bir ortaya getirdik. Gerçekleştirdiğimiz seyahat ile gazilerimizin çabucak hemen hepsi Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası birinci sefer Kıbrıs’a geldiler. Bugün hem bu topraklarda hem de KKTC’de özgür ve bağımsız yaşayabiliyorsak şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir. Gazilerimizle her vakit gurur duyduk, duymaya da devam edeceğiz. Ayrıyeten yavru vatanımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 39.yılını kutluyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu